مقالات

چگونه سرویس کولر آبی را انجام دهیم؟

سرویس کولر آبی

با شروع فصل گرما نیاز به کولر بیشتر احساس می شود، در برخی مناطق در اوایل فروردین ماه هوا بسیار گرم است و باید از کولر استفاده شود که عمدتا از کولر گازی استفاده می کنند. در برخی مناطق مثل تهران هم هوا از اواسط یا اواخر اردیبهشت ماه شروع به گرم شدن می کند و کولرهای آبی می تواند جوابگوی این گرما باشد. با شروع فصل گرما اولین دغدغه مردم سرویس کولر آبی است، ما در این پست سعی کرده ایم نکات مفیدی را برای این کار به شما بگوییم. هرچند که داشتن مهارت های فنی هم می تواند در درست انجام دادن سرویس کولر آبی تاثیر بگذارد.

سرویس کولر دو بار در سال انجام می شود که در مقاله ای برای شما گفته ایم که چه زمانی باید سرویس کولر انجام شود.

قبل از هرچیزی به شما بگوییم اگر کولر آبی شما دچار نقص فنی شده است حتما با یک سرویسکار کولر تماس بگیرید. در این مقاله تنها نکاتی برای سرویس سالیانه کولر آبی آورده شده است.

چرا باید کولر آبی را سرویس کنیم؟

باتوجه به اینکه آلودگی هوا بسیار زیاد شده است، سرویس کولر عمر دستگاه شما را زیاد می کند، همچنین در مصرف انرژی هم صرفه جویی می شود. اگر سرویس سالیانه کولر را انجام ندهید به مرور زمان کف کولر شما سوراخ می شود و بدنه آن با گرفتن شوره و آب لوله کشی از بین می رود و شما به ناچار باید بدنه آن را تعویض کنید و در برخی موارد که موتور آن به مشکل خورده باشد باید کلا عوض شود. در ادامه بیشتر از مزیت های سرویس کولر آبی برایتان گفته ایم.

 

قطعات کولر آبی

قبل از اینکه شما در مورد سرویس کولر آبی بدانید بهتر است با قطعات و اجزای مختلف آن آشنا شوید. از مهمترین لوازم و قطعات کولر می توان به موارد زیر اشاه کرد:

 • لوازم الکتریکی کولر به قسمتی گفته می شود که انرژی الکتریکی را ردیافت می کند و به حرکت مکانیکی تبدیل می کند و شامل موتور، پمپ، جعبه تقسیم، سیم دینام، کلید کولر و ترموستات می شود.
 • قطعات مکانیکی کولر که شامل شناور، تسمه، پولی‌، یاتاقان، میل پروانه ، پروانه ونتیلاتور اشاره کرد که باید به صورت دوره‌ای سرویس و روغن‌کاری شوند تا طول عمر این قطعات افزایش یابد.
 • لوازم ثابت کولر که به صورت ثابت روی دستگاه‌های خنک کننده هوا نصب شده‌اند. از جمله این قطعات می‌توان به بدنه، دریچه‌، پوشال، شیر تخلیه و شبکه آبرسانی اشاره کرد

 

سرویس کولر آبی

قبل از اینکه شروع به سرویس کنید باید چند نکته را بدانید که مهمترین آن اطمینان از وصل نبودن برق کولر آبی است. برای اطمینان کلید پمپ و موتور را بررسی کنید که خاموش باشند و در نهایت فازمتر را روی بدنه کولر قرار دهید. حتما از دمپایی پلاستیکی استفاده کنید، اگر در آپارتمان هستید و تعداد کولرهای روی پشت بام زیاد است حتما از یک نفر کمک بگیرید تا کلید موتور را خاموش و روشن کند تا مطمئن شوید که سرویس کولر خودتان را انجام می دهید.

سرویس کولر شامل موارد زیر می شود:

1 – تعویض پوشال های کولر

یکی از قسمت های مهم کولر که در بسیاری موارد لازم است هرسال تعویض شود، پوشال است. با توجه به اینکه پوشال ها محیطی برای رشد باکتری ها فراهم می کنند و تقریبا 8 الی 9 ماه کولر خاموش است، زمانی که روشن می کنیم و آب روی پوشال ها می ریزد، باکتری ها فعال می شوند و باعث ایجاد بوی نامطبوع در خانه می گردد. همچنین باعث ایجاد بیماری های تنفسی می شود که به ویژه برای کسانی که مشکل تنفسی دارند بسیار خطرناک است.

حتی اگر پوشال های شما نیاز به تعویض نداشت هرسال آنها را بشویید و بعد از دوسال حتما آنها را تعویض کنید.

در زمان خرید پوشال کولر آبی بهتر است ظرفیت کولرتان را در نظر بگیرید تا منافذ به خوبی بسته شوند و همچنین هوا در کولر به خوبی گردش پیدا کند. در زمان تعویض پوشال، پوشال های جدید را خیس کرده و در جای خود قرار دهید.

2 – سرویس موتور کولر

باتوجه به اینکه وظیفه ی گردش آب به عهده پمپ و گردش آب به عهده دینام است، درست کار کردن موتور موثرترین عامل در کاهش مصرف انرژی است. زمانی که سرویس کولر را انجام می دهید هرگونه گردو غبار را از روی موتور پاک کنید، تسمه کولر را چک نمایید تا نپوسیده باشد و روغن کاری موتور هم فراموش نشود. همچنین دقت کنید که تسمه کولر بیش از حد شل یا سفت نباشد. در مقاله تعویض تسمه کولر برایتان کامل توضیح داده ایم.

چندین بار کلید پمپ و موتور را روشن و خاموش کنید تا مطمئن شوید به درستی کار می کند، در غیر اینصورت باید تعویض شوند. در فصل گرما بهتر است که زمان استراحت برای موتور در نظر بگیرید بدین شکل که هر 12 ساعت آن را خاموش کنید تا استراحت کند.

برای خرید تسمه کولر از فروشگاه تاسیساتی کلیک کنید.

 روغن کاری پمپ کولر

روغن کاری پمپ کولر بدین شکل است که باید پمپ را باز کنید، سرویس و روغن کاری را کامل انجام دهید و بعد آن را ببندید. برای باز کردن پمپ کولر پیچ های نگهدارنده را جدا کرده و بعد سیم های پمپ را از ترمینال کولر جدا نمایید، دقت کنید که در زمان بستن سیم ها سردرگم نشوید. برای جدا کردن شلنگ از پمپ باید بست متصل شده را باز کنید و روغن کاری را شروع کنید که شیوه روغن کاری پمپ را در زیر برای شما گفته ایم:

 • کلاهک پلاستیکی پمپ را با آچار باز کنید.
 • فن پمپ آب را به وسیله یک پیچ گوشتی فشار دهید تا خارج شود.
 • درپوش موتور را باز کنید و روغن کاری کنید و بعد استاتور تک بویین موتور را جدا کرده و با دم باریک سر سیم های کابل را از ترمینال جدا کنید.
 • پروانه موتور را با دست بیرون بکشید و محور موتور را از درپوش ان خارج کنید.
 • اگر در محور موتور رسوب جمع شده باشد باید آن را تمیز کنید و آن روغن کاری کنید.
 • مهره پیچ نگهدارنده را باز کنید .
 • در پوش پایینی را هم با قاب پلاستیکی جدا کرده و بوشن روی درپوش را در بیاورید و روغن کاری کنید.
 • همه قطعات آب کولر را رسوب زدایی کنید البته بخش هایی که سیم پیچی شده نیازی به رسوب زدایی ندارد.

برای خرید پمپ کولر کلیک کنید.

روغن کاری موتور کولر

یاتاقان موتور کولر باید هر دوماه سرویس و روغن کاری گردد. برای این کار درپوش یاتاقان را باز نموده و روغن موتور را داخل یاتاقان تا جایی که از درپوش سرازیر شود بریزید. دقت کنید که یاتاقان در دو سمت قرار دارد و هردو باید به خوبی روغن کاری شوند.

بعد از اینکه روغن کاری تمام شد پروانه را با دست بچرخانید تا روغن جذب شود و دوباره روغن بریزید.

 

3 – خرید سایه بان کولر

کولرهایی که روی پشت بام قرار می گیرند به دلیل تابش مستقیم آفتاب، انرژی بیشتری هم مصرف می کنند. به همین دلیل با تهیه سایه بان برای کولر می توانید در مصرف انرژی صرفه جویی کنید. سایه بان های مدرن به دلیل اینکه پایه های آن بر روی کولر نصب می شوند به ایزوگام شما آسیب نمی زنند.

4 – شستشوی کامل کولر

دریچه آب کولر را باز کنید و کف کولر را بشویید، اگر هم رسوب زیادی دارد از مواد جرم گیر استفاده کنید. اگر قسمتی از کولر رنگش پریده است، حتما از رنگ فروشی کمی قیر ایزوله بگیرید و آن را رنگ کنید. همچنین کف کولر را بررسی کنید تا مطمئن شوید آب نمی دهد.

5 – بررسی موقعیت کولر

با توجه به تکان موتور ممکن است کولر بعد از چند سال جابه جا شود و با دهانه کانال کولر هم راستا نباشد، پس بررسی کنید اگر این مشکل وجود دارد کولر را در موقعیت خود تنظیم کنید.

از سالم بودن پارچه برزنتی دهانه کولر اطمینان حاصل کنید.

5 – تنظیم شناور کولر

شناور وظیفه قطع و وصل کردن آب ورودی به داخل تشتک کولر آبی را برعهده دارد. در صورتی که تشتک مملو از آب شود، شناور در بالاترین وضعیت خود قرار می‌گیرد و جریان آب به صورت خودکار قطع می‌شود، به همین دلیل باید به درستی تنظیم شود. برای اطمینان از اینکه شناور درست کار می کند، فلکه آب را بازکرده و و با دست شناور را بالا آورده اگر جریان قطعی به درستی انجام نشد باید شناور را عوض کنید. تراز بودن کولر با زمین در درست کار کردن شناور تاثیر می گذارد.

برای خرید شناور کولر آبی از فروشگاه تاسیساتی کلیک کنید.

 

در پایان سرویس کولر آبی، پمپ کولر را روشن کرده و مطمئن شوید که آب به بالای دریچه ها منتقل می شود، اگر نشتی داشته باشد قطعات الکتریکی دچار مشکل می شود. همچنین از خیس شدن پوشال ها مطمئن شوید، دقت کنید که همه پوشال ها خیس شوند.

.

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *