کولر آبی

نحوه محاسبه سایز و اندازه تسمه کولر آبی

کولر آبی یکی از رایج‌ترین نوع کولرها برای استفاده در فصول گرما و مناطق گرم و خشک است. زمان استفاده از کولر آبی به میزان حرارت و رطوبت هوا بستگی دارد. در مناطقی با دمای بالای 30 درجه سانتیگراد و رطوبت هوای پایین، کولر آبی می‌تواند گزینه مناسبی برای خنک کردن فضای داخلی باشد. با این حال، در مناطقی با دمای بالا و رطوبت هوای بالا، کولر آبی ممکن است نتواند خنکای کافی را ایجاد کند و در این صورت کولر سانتریفیوژی یا کولر چیلر می‌تواند گزینه بهتری باشد.در مورد تعمیر کولر آبی، بهتر است که تعمیرات دوره‌ای و نگهداری صحیح صورت گیرد تا عمر مفید دستگاه افزایش یابد. بعضی از تعمیرات کولر آبی شامل تعویض تسمه، تعویض پمپ، تعویض موتور فن و تعمیرات برقی می‌شود.

در این مطلب در خصوص فهمیدن سایز تسمه کولر آبی یا نحوه محاسبه سایز و اندازه تسمه کولر آبی صحبت کرده ایم.

فهرست مطالب

 • چرا اندازه و سایز تسمه کولر آبی مهم است؟
 • اندازه تسمه کولر آبی به چه عواملی بستگی دارد؟
 • فرمول و روش محاسبه اندازه و سایز تسمه کولر
 • نحوه اندازه گیری کمیت های مورد نیاز در فرمول
 • جدول سایز استاندارد تسمه ها و پولی کولر آبی
 • نحوه خواندن شماره تسمه
 • تنظیم تسمه کولر آبی
 • سوال و جواب متداول
 • سخن پایانی

چرا اندازه و سایز تسمه کولر آبی مهم است؟

وظیفه تسمه ها انتقال حرکت از موتور به پره ها و پولی های کولر آبی است. در مدل ها و برند های مختلف کولر آبی، فاصله میان دینام و پروانه متفاوت است و به همین دلیل نیاز است که از تسمه‌ای با سایز مشخص استفاده شود.

اندازه و سایز تسمه کولر آبی برای کارکرد صحیح دستگاه بسیار مهم است. درست انتخاب تسمه به معنای حفاظت از دستگاه و افزایش عمر مفید آن می‌باشد.
در صورتی که تسمه کوچک باشد، دستگاه برای چرخش تسمه نیاز به تلاش بیشتری دارد که می‌تواند باعث افزایش مصرف انرژی و ایجاد سایش و سر و صدا در دستگاه شود.
از طرفی، اگر تسمه بزرگ باشد، می‌تواند باعث کاهش سرعت چرخش و عملکرد دستگاه شود. به همین دلیل، اندازه و سایز صحیح تسمه کولر آبی برای دستگاه بسیار مهم است تا به بهترین شکل ممکن عمل کند و همچنین دراز مدت نیز مشکلی ایجاد نشود.

اندازه تسمه کولر آبی به چه عواملی بستگی دارد؟

در برندها و مدل های مختلف کولر آبی به دلیل فاصله و اندازه میان دینام و پروانه سایز تسمه ها نیز متفاوت است. اندازه کولر آبی نیز یکی دیگر از عواملی است که بر روی سایز تسمه کولر آبی تاثیر گزار است.

فرمول محاسبه اندازه و سایز تسمه کولر

در زمان خرید تسمه کولر آبی اگر تسمه قدیمی را داشته باشید می توانید به راحتی نمونه قدیمی را با نمونه جدید جایگزین کنید.

ولی بعضی اوقات به دلیل مشکلات به وجود آمده برای تسمه نمونه قبلی وجود ندارد و شما برای خرید تسمه سایز و اندازه آن را بدانید.

فرمول محاسبه اندازه و سایز تسمه کولر آبی

در این زمان می توانید به وسیله یک فرمول اندازه و سایز تسمه را مشخص کنید.
برای محاسبه این اندازه نیاز به فاصله مرکز پولی‌ها، قطر پولی بزرگ و کوچک دارید که همه آن‌ها بر حسب میلی‌متر محاسبه می‌شوند. منظور از پولی قطعه‌ای است که تسمه بر روی آن قرار می‌گیرد.

با توجه به این موضوع، اندازه تسمه بر اساس فرمول زیر محاسبه می‌شود:

در این رابطه D فاصله مرکز پولی‌ها، A و B قطر آن‌ها و L طول تسمه است.

نکته مهم: هرگز برای به دست آوردن اندازه تسمه در کولرهای آبی از نخ استفاده نکنید. زیرا اولا ضخامت نخ در مقایسه با تسمه بسیار کمتر است. ثانیا نخ در کف پولی‌ها قرار گرفته و به این ترتیب اندازه کوچکتری را در مقایسه با تسمه که در لبه آن‌ها قرار می‌گیرد به شما ارائه می‌دهد.

نحوه اندازه گیری کمیت های مورد نیاز در فرمول

حال سوال اینجا است که چگونه باید فاصله مرکز پولی‌ها و قطر هریک از آن‌ها را اندازه گرفته و در این فرمول قرار دهید؟ برای این کار باید پیچ‌هایی را که نقش نگه‌دارنده و تثبیت‌کننده موتور را بر عهده دارند، شل کنید. به این ترتیب موتور کولر آبی دقیقا در وسط شیارهای موجود قرار خواهد گرفت. حال با استفاده از یک متر دقیق می‌توانید اندازه‌ها را ثبت کرده و به این ترتیب با استفاده از فرمول، طول تسمه را محاسبه کنید.

جدول سایز استاندارد تسمه ها و پولی کولر آبی

اسم کولر و مدل کولر۳۰۰۰۳۵۰۰۴۰۰۰۴۵۰۰۵۰۰۰۶۰۰۰۶۵۰۰۷۰۰۰
ابسالA-44A-45A-57-8A-58نداردنداردA-68A-72
ازمایشA-43A-44A-55-6A-56نداردA-64نداردA-72
ارجA-46,47A-49A-59A-61نداردA-66نداردA-74
انیورسالنداردA-45نداردA-58نداردنداردA-68ندارد
الکترولوکسA-44A-44A-58A-59نداردA-67A-68ندارد
جنرالA-42A-43A-51A-53نداردA-63A-68ندارد
جهان کارنداردA-45نداردA-58نداردنداردA-67ندارد
جبالA-42A-43A-51A-53نداردA-63A-68ندارد
سنگرکارA-45نداردنداردA-58نداردنداردA-68ندارد
سوپرالکتریکA-43A-44A-57A-58نداردA-64A-67A-74
نسیمنداردنداردنداردنداردA-58نداردنداردندارد
برفابنداردA-45نداردA-59A-60نداردA-68A-68

نحوه خواندن شماره تسمه

بر روی تسمه کولرهای آبی یک شماره قرار گرفته که می‌تواند اطلاعات خوبی را درباره سایز آن در اختیار شما قرار دهد.
به این ترتیب اگر نحوه خواندن شماره تسمه کولر آبی را بدانید می‌توانید بفهمید که آیا این سایز با عددی که با استفاده از فرمول به دست آورده‌اید تطابق دارد یا نه؟ حتی می‌توانید در زمان خرید کولر، از اعداد درج‌شده بر روی تسمه یک عکس تهیه کنید تا در زمان نیاز به تعویض، بتوانید آن را به فروشنده نشان داده و بهترین نوع تسمه کولر را خریداری کنید.

تنظیم تسمه کولر آبی

تنظیم تسمه کولر آبی بسیار مهم است تا دستگاه به بهترین شکل ممکن عمل کند و همچنین عمر مفید آن بهبود یابد. در زیر توضیحی در مورد تنظیم تسمه کولر آبی آمده است:

 1. بررسی وضعیت تسمه: قبل از هر چیزی، باید وضعیت تسمه را بررسی کنید. در صورتی که تسمه سایش داشته باشد یا کهنه شده باشد، باید تسمه را تعویض کنید.
 2. تنظیم فشار تسمه: باید فشار تسمه را تنظیم کنید تا تسمه به بهترین شکل ممکن عمل کند. برای انجام این کار، باید تنظیمات مربوط به فشار تسمه را در دستگاه کولر آبی بررسی کنید.
 3. تنظیم تسمه: بعد از بررسی وضعیت تسمه و تنظیم فشار آن، باید تسمه را تنظیم کنید. برای انجام این کار، باید دستگاه را روشن کنید و سپس با کمک تاشو، تسمه را تنظیم کنید. باید توجه داشت که تسمه نباید بسیار کشیده شود و همچنین نباید بسیار گشاد باشد. باید به گونه‌ای تنظیم شود که دستگاه به بهترین شکل ممکن عمل کند.
 4. بررسی مجدد: پس از تنظیم تسمه، باید دستگاه را به مدت کوتاهی روشن کنید و وضعیت تسمه را بررسی کنید تا اطمینان حاصل شود که تنظیمات درستی انجام شده است.

با اینکه تنظیم تسمه کولر آبی به نظر ممکن است ساده باشد، اما باید به این نکته توجه داشت که تسمه درست تنظیم شده است تا به بهترین شکل ممکن عمل کند و همچنین دستگاه نیز به بهترین عملکرد خود برسد.

سوال و جواب پایانی

1- شل و سفت بودن تسمه کولر آبی نشانه چیست؟

شل بودن نشانه بزرگ بودن اندازه تسمه و سفت بودن نشانه کوچک بودن سایز و اندازه تسمه است.

2- اندازه تسمه چگونه محاسبه می شود؟

اندازه تسمه براساس فاصله های بین پروانه و دینام و با توجه به فرمول ریاضی محاسبه می شود. اندازه و مدل کولر آبی در سایز تسمه تاثیر گزار است.

سخن پایانی

تمامی سعی خود را کردیم که در مطلب تاسیساتی درباره طریقه اندازه و سایز تسمه کولر آبی بهترین راهنمایی لازم را با شما عزیزان در میان گذاشته باشیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *