مقالات بست کمربندی

راهنمای کامل بست کمربندی

راهنمای کامل بست کمربندی

بست کمربندی که به عنوان بست زیپی یا بست کراواتی هم شناخته می‌شود، بست‌هایی هستند که کابل‌ها و سیم‌های شما را به هم متصل می‌کنند تا آنها را مرتب نگه دارند و از آسیب به آنها جلوگیری کنند. آنها در اندازه ها، طول ها، مواد و حتی رنگ های مختلف هستند. کاربردهای مختلف بست کمربندی در صنایع مختلف متفاوت است، اما وجه مشترک همه آنها این است که آنها موثرترین راه برای مدیریت کابل های شما هستند.در این مقاله برای شما خواهیم گفت از :

  1. بست کمربندی چه زمانی اختراع شد؟
  2. انواع بست کمربندی 
  3. انواع بست کمربندی از لحاظ مواد تشکیل دهنده
  4. کاربرد بست کمربندی
  5. نحوه باز کردن کراوات بست کمربندی بدون برش

1- زیپ کراواتی یا بست کمربندی چه زمانی اختراع شد؟

این بست ها از سال 1958 وجود داشته اند. مائوروس سی لوگان، متولد اسکاتلند، که در توماس و بتز کار می کرد، مخترع بست کمربندی می باشد. او این ایده را در حین گشت و گذار در تاسیسات هواپیما دریافت کرد و متوجه شد که کار سیم کشی چقدر دشوار و پیچیده است. این شامل هزاران فوت کابل بود که به صورت دستی با طناب نایلونی گره‌دار، با روکش مومی و بافته شده محکم می‌شد و دستان کارگران را با بریدگی‌ها و پینه‌های عمیق باقی می‌گذاشت. این نمونه ای از یک اختراع ساده است که تأثیر عمیقی بر زندگی دارد.

2- انواع بست کمربندی

ابتدا بهتر است انواع بست کمربندی یا بند کابل را برای شما بگوییم. جدول زیر به هیچ وجه کامل نیست، زیرا در این جدول زیرمجموعه هایی از بست کمربندی وجود دارد. به عنوان مثال، بست کمربندی استاندارد می تواند در برابر آب و هوا مقاوم باشد، که کاربردهای متفاوتی از خانواده بست کمربندی به آنها می دهد.

بندهای کابل یک ابزار همه جانبه و فوق‌العاده هستند، حتی زمانی که به چیزهای تخصصی‌تری نیاز دارید، مانند بست کمربندی مقاوم در برابر حرارت، اتصالات کابلی با استحکام صنعتی، یا محلول‌هایی با مقاومت عالی در برابر اشعه ماوراء بنفش، می‌توانید آن‌ها را نیز تهیه کنید.

نوعکاربرد
بست کمربندی استانداردزیپ‌های نایلونی
مکانیسم قفل زیپ‌دار – قفل‌های خودکار
معمولاً یک‌بار مصرف
بست های پلاستیکی  مقاوم در برابر اشعه ماوراء بنفش و اتصالات کابلی ضد آب و هوا
در رنگ‌های مختلف برای کدگذاری رنگ موجود است.
بست کمربندی نایلونی تثبیت شده

با حرارت

بست های کمربندی مقاوم در برابر حرارت
ایده آل برای مکان هایی که گرما تولید می
شود
نصب بست کمربندیبستن بست و نصب آن بسیار سریع اتفاق می افتد
بست های کمربندیطراحی انعطاف پذیر
مکانیزم آزادسازی سریع
بست های قابل جدا شدنزیپ‌های قابل باز شدن را می‌توان بیش از یک بار استفاده کرد
می‌شود
.
اتصالات کابل با نصب فشاریساخته شده با یک دستگاه نصب
اتصلات کابلی با پیچایده آل برای چسباندن به پانل های فلزی یا چوبی
می تواند به صورت پیچ یا پیچ و مهره ای قابل اتصال باشد
کابل های استیل ضد زنگمقاومت در برابر حرارت بالا در برابر
تشعشع، لرزش و شعله مقاوم است
بند و سگگ سنگینزیپ‌بندهای صنعتی برای کاربردهای سنگین؛
دندانه های فولادی روی دست و پنجه نرم بند به طور دائمی
سگک در یک انتهای بند از قبل مونتاژ شده است.
بست کمربندی دو سردو دسته سیم را جدا نگه می دارد
بدون نیاز به اتصال کابل اضافی
تسمه های کابل قابل تنظیمدر مواقعی که نیاز به اتصال موقت دارید استفاده کنید
می تواند چندین بار بسته و آزاد شود
ایده آل برای کابل های شکننده
قابل استفاده مجدد

3- انواع بست کمربندی از لحاظ مواد تشکیل دهنده

مواد نقش زیادی در کاربرد این بست های کمربندی دارند که به شرح زیر برای شما آورد ایم:

بست کمربندی پلاستیکی

پلاستیک یک زیپ با استحکام بالا با مقاومت حرارتی و سایشی خوب تولید می کند.  همچنین در برابر سوخت و اکثر مواد شیمیایی مقاومت می نماید.  نایلون 6/6، درجه ای که اغلب برای اتصال کابل استفاده می شود، دارای درجه اشتعال پذیری   UL94 V-2 است و می تواند در دماهای پایین -40 درجه فارنهایت کار کند. به طور معمول، نقطه ذوب نایلون زیپ کراوات 185 درجه فارنهایت است.

بست کمربندی پلاستیکی نایلونی را می توان برای قرار گرفتن در معرض مداوم یا طولانی مدت در دمای بالا تا 250 درجه فارنهایت تثبیت حرارت کرد. فرآیند تولید همچنین می تواند اتصالات تثبیت شده با اشعه ماوراء بنفش را برای استفاده در فضای باز تولید کند. به عنوان مثال، شما می توانید بست کمربندی یکسانی داشته باشید، اما برای کاربردهای مختلف ساخته شده باشد.

برای خرید بست کمربندی پلاستیکی 10 سانتی از فروشگاه تاسیساتی کلیک کنید.

بست کمربندی استاندارد پلاستیکی، قابل آزاد شدناستفاده در فضای بازاستفاده در فضای داخلی
طبیعی
اشعه ماوراء بنفش تثبیت شده

بست کمربندی پروپیلن

اگر به دنبال کابل های مقاوم در برابر مواد شیمیایی هستید، پلی پروپیلن (PE) را در نظر بگیرید. در برابر اسیدها، الکل‌های پلی‌هیدریک، نمک‌های خنثی و نمک‌های بازی مقاومت می‌کند و در این مورد نسبت به پلاستیک انتخاب بهتری است. استحکام کششی کمتری نسبت به نایلون 6/6 دارد، اما انعطاف پذیری بیشتری نیز دارد. پلی پروپیلن همچنین می تواند در برابر قرار گرفتن در معرض UV مقاومت کند.

همانطور که می توانید یک بست کمربندی یکسان را با فرمول متفاوت دریافت کنید، می توانید همان بست کمربندی را در مواد مختلف هم تهیه نمایید.  به عنوان مثال، بست های مهره ای در پلاستیک یا پلی پروپیلن موجود است.

بست کمربندی پلی اتیلن با چگالی کم

پلی اتیلن با چگالی کم (LDPE) دارای ماهیت انعطاف پذیری بالا و استحکام کششی کمتر از حد متوسط ​​است.  به عنوان ماده ای برای اتصال کابل، معمولاً استفاده نمی شود. با این حال، کشش و مطابقت خوبی با سطوح دارد و مقاومت شیمیایی عالی در برابر اسیدهای رقیق و غلیظ، الکل ها، بازها و استرها دارد، بنابراین کاربردهای خوبی هم می تواند داشته باشد.  به این دلایل، اغلب برای اتصالاتی که قرار است کابل ها را به طور موقت بسته بندی کنند، استفاده می شود.

بست کمربندی فولاد ضد زنگ

بست کمربندی فولادی ضد زنگ استحکام کششی بالایی را ارائه می دهد. آنها همچنین می توانند در دمای بسیار بالا، از -328 درجه فارنهایت تا 1000 درجه فارنهایت مقاومت کنند. دو نوع فولاد ضد زنگ در بست کمربندی استفاده می شود: 304 و 316. نوع 304 برای مصارف عمومی، فضای باز و فضای داخلی کاربرد دارد و زمانی که خوردگی یک تهدید است، نوع 316 شما نیاز دارید.

برای خرید بست کمربندی 20 سانتی از فروشگاه تاسیساتی کلیک کنید.

4- کاربرد بست کمربندی

اکنون که تفاوت مواد را درک کردید، بیایید به کاربردها توجه کنیم:

هوافضا

یک هواپیمای مسافربری متوسط ​​200 کیلومتر کابل دارد، بنابراین مدیریت کابل ها کاملاً حیاتی است. انواع بست های کمربندی مورد نیاز است. برای فضاهای کوچک و تنگ، اتصالات کابلی مینیاتوری با تثبیت حرارتی ضروری است. برای شیلنگ‌ها و کابل‌های بزرگ‌تر، به کابل‌های تثبیت شده حرارتی سنگین نیاز است . بست های کمربندی فشاری برای هوافضا نیز به خوبی کار می‌کنند و بهتر است از گزینه‌های تثبیت‌شده در برابر حرارت برای استقامت حرارتی استفاده شود.

هوافضا: خلاصه
بست کمربندی مینیاتوری با حرارت تثبیت شده
بست کمربندی فشاری با حرارت تثبیت شده
بست کمربندی تثبیت شده حرارتی سنگین

خودرو

اگر بست کمربندی یا بند کابل  شما در زیر کاپوت قرار دارد، مقاومت شیمیایی و حرارتی باید اولویت شما باشد. بست های شما علاوه بر مقاومت در برابر روغن، گریس و بنزین، باید در محیط های خشن نیز مقاومت کند.

اتصالات کابل فشاری را در نظر بگیرید که از نایلون 6/6 تثبیت شده در برابر حرارت، با درجه UV94 V-2 ساخته شده و تا دمای 239 درجه فارنهایت قابل استفاده است. کابل های فولادی ضد زنگ نیز در برابر دماهای بالا و هوا مقاوم هستند.

خودرو: خلاصه
اتصالات کابل نصب فشاری
کابل های استیل ضد زنگ
اتصالات کابل استاندارد

ساخت تجهیزات

قطعات ژنراتور صنعتی و اجزای HVAC می لرزند. اگر برنامه شما در داخل خانه است، اتصالات کابل پیچی راه حل ایده آل هستند.

برای خرید بست کمربندی 15 سانتی از فروشگاه تاسیساتی کلیک کنید.

برای کاربردهای خارج از منزل، به بند کابلی نیاز دارید که بتواند در برابر آب و هوا و طیف وسیعی از دماها مقاومت کند تصالات کابل استاندارد به خوبی این کار را انجام می دهند. البته به یک کابل مقاوم در برابر حرارت نیاز دارید برای این کار، کابل های تثبیت شده ، که در هوای سرد نیز کار می‌کنند، مکمل ایده‌آلی هستند.

ساخت تجهیزات: خلاصه
اتصالات کابلی با پیچ
کابل های پایه درخت صنوبر
اتصالات کابل استاندارد مقاوم در برابر آب و هوا
اتصالات کابل با حرارت تثبیت شده

لوازم مصرفی و لوازم الکترونیکی

شما با فضای محدود کار می‌کنید و به کابل‌هایی نیاز دارید که در برابر حرارت مقاوم باشند. این در مورد لوازم الکترونیکی مصرفی نیز صدق می کند. یک انتخاب عالی در این شرایط یک بست کمربندی است.

برای بسته‌بندی موقت سیم‌ها در رایانه، از اتصالات کابل قلاب و حلقه استفاده می شود.

لوازم مصرفی و الکترونیک: خلاصه
بست کمربندی
اتصالات کابل تثبیت حرارتی
گیره قابل تنظیم با روکش وینیل
اتصالات کابل قلاب و حلقه

محوطه و کابینت

یک کابینت داده های داخلی می تواند قربانی اسپاگتی کابلی شود، که زمانی اتفاق می افتد که کابل ها به یک آشفتگی بزرگ تبدیل می شوند، بست کمربندی استاندارد که در رنگ های مختلف برای کدگذاری رنگ وجود دارد ، می تواند از این امر جلوگیری کند. بند کابل نشانگر نیز می تواند مفید باشد و به شما امکان می دهد اطلاعات شناسایی را روی برچسب متصل به کابل بنویسید. کابل های مهره ای گزینه دیگری است که می توانید آنها را به هم پیوند دهید تا طول مورد نظر خود را بدست آورید و برخی قابل استفاده مجدد هستند.

برای یک کابینت ابزار در فضای باز یا هر محفظه کابل در فضای باز، مقاومت در برابر اشعه ماوراء بنفش مهم است. بند کابل مقاوم در برابر آب و هوا یک راه حل ایده آل است.  کابل های مهره دار می‌توانند در اینجا نیز کار کنند، اگر در برابر اشعه ماوراء بنفش مقاوم باشند.

محوطه های داخلی: خلاصه
اتصالات کابل استاندارد
بند کابل رنگی
پیوندهای کابل نشانگر
بند کابل مهره ای
محوطه بیرونی: خلاصه
بست کمربندی مقاوم در برابر آب و هوا
بست کمربندی مهره ای
کراوات بند و سگک
کابل های استیل ضد زنگ

ساخت و ساز و معدن

در صنایع ساختمانی و معدنی، مجموعه ای از کابل کش ها ضروری است. برخی باید در برابر شرایط سخت ایستادگی کنند در حالی که برخی دیگر باید کابل های شکننده را کنترل کنند.

ساخت و ساز و معدن: خلاصه
بست های کمربندی بسیار سنگین
بست های استیل ضد زنگ
بند و سگک بند سنگین

برای خرید بست کمربندی 37 سانتی از فروشگاه تاسیساتی کلیک کنید.

5- نحوه برداشتن زیپ بند بدون برش

کراوات ها به صورت یکبار مصرف و قابل استفاده مجدد در دسترس هستند. اگر زیپ‌ها یکبار مصرف هستند، می‌توانید بدون برش آن‌ها را بردارید، اما باز کردن آن‌ها باعث کندی فرآیند شما می‌شود. برای باز کردن کراوات بست کمربندی به روش زیر عمل کنید:

مرحله 1: یک سنجاق یا حتی ناخن خود را به مکانیسم قفل بچسبانید.

مرحله 2: بسته به مکانیسم، آن را به سمت پایین فشار می دهید یا از دنده های کراوات دور می کنید.

مرحله 3: کراوات را بیرون بکشید.

ما به شما توصیه می کنیم که از کراوات یکبار مصرف بیش از حد استفاده نکنید. هرچه بیشتر آنها را باز کرده و دوباره ببندید، دنده ها یا دندان ها سریعتر فرسوده می شوند. مسئله دیگر خود مکانیسم قفل است، هنگامی که چندین بار به آن فشار می‌دهید یا می‌کشید، دستگیره آن به مرور زمان شل می‌شود.

برای خرید بست کمربندی 25 سانتی از فروشگاه تاسیساتی کلیک کنید.

استفاده از بست های کمربندی به ویزه بست کمربندی پلاستیکی این روزها کاربرد زیادی دارد. به همین دلیل تولید کننده های زیادی هم وجود دارند، پس بهتر است در خرید آن دقت کنید تفاوتی که در انواع تولید کننده ها وجود دارد نوع موادی که استفاده می کنند و در نهایت در قیمت آن هم تاثیر می گذارد.

نوعشماره
بست پلاستیکی 10 سانتی متری1
بست پلاستیکی 15 سانتی متری2
بست پلاستیکی 20 سانتی متری3
بست پلاستیکی 25 سانتی متری4
بست پلاستیکی 37 سانتی متری5

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *