مقالات

زمان مناسب برای سرویس کولر

زمان مناسب برای سرویس کولر آبی

هر وسیله الکتریکی که به زیاد از آن استفاده می شود نیاز به سرویس دارد برای اینکه عمر مفید و بلندی داشته باشد. یکی از این وسایل که باید هرساله دوبار سرویس شود کولر است، در غیر اینصورت خسارات وارده به قطعات کولر برای شما گران تمام می شود. این را هم بدانید که زمان سرویس کولر آبی باید به موقع باشد تا راندمان دستگاه شما بالا رود. در این مقاله برای شما خواهیم گفت از زمان سرویس کولر و مواردی که باید انجام دهید.

چرا سرویس کولر ضروری است؟

قبل از هرچیزی باید در مورد ضرورت سرویس ین وسیله برایتان بگوییم. همانطور که می دانید کولر آبی در فصل گرم تابستان و حتی روزهای آخر بهار مشغول کار کردن است چون که هیچکس طاقت گرما را ندارد. بهترین کار برای اینکه این وسیله ضروری راندمان و عمر بیشتری داشته باشد سرویس آن می باشد. کار مداوم کولر باعث می گردد قطعات و لوازم کولر براثر رسوب زدگی فرسوده شوند. همچنین باتوجه به هوای آلوده که وارد کانال می شود در داخل کانالها جرم وارد می گردد که بر اثر مرور زمان باعث می شود قطعات و لوازم کولر آسیب ببینند.

این نکته را بدانید که هر قطعه یا لوازم کولر دچار فرسودگی و آسیب شوند به دیگر قطعات آسیب می زنند.، اما با سرویس کولر در زمان مناسب این اتفاق نمی افتد.

 

برای دریافت قیمت تسمه کولر آبی کلیک کنید.

چه زمانی برای سرویس کولر آبی مناسب می باشد؟

بهترین زمان سرویس کولر آبی قبل از شروع فصل گرما و راه اندازی کولر می باشد اما چرا؟

به دلیل اینکه در این موقع که کولر استراحت کرده است، محل جمع اوری برای آلودگی بوده و بهتر است با شروع فصل گرما سرویس کولر انجام شود. اگر می خواهید از هزینه های تعویض و تعمیر این وسیله پرکاربرد در امان باشید بهتر است با شروع فصل گرما اینکار را انجام دهید.

این نکته هم لازم به ذکر است در زمانی که فصل سرد شروع می شود و قصد دارید کولر آبی را خاموش کنید نیاز به سرویس است. هرچند که سرویس در زمان فصل سرد به اندازه سرویس در فصل گرم مهم نیست ولی اهمیت آن کمتر از آن هم نمی باشد.

اقدامات زیر را باید در فصل سرما انجام دهید:

 • بستن شیرفلکه
 • جمع کردن شیلنگ ها
 • باز کردن تسمه ها
 • تخلیه آب داخل دستگاه

 

چه مواردی را در سرویس کولر باید انجام دهیم؟

انجام سرویس کولر قبل از شروع فصل گرما نیاز به دانستن مواردی دارد. بهتر است در سرویس این دستگاه که لازم به تعویض و تعمیر نیست درها را باز کرده و قطعات را بشویید ، پوشال ها رسوب زدایی شوند و قطعاتی که لازم است مثل تسمه کولر، موتور و دینام روغن کاری شود.

اما در این قسمت برای شما مواردی که باید انجام دهید را به صورت کلی آورده ایم تا خیالتان بابت سرویس کولرتان راحت باشد :

 • از بین بردن رسوبات کولر
 • شستشوی مخزن حلزونی
 • بررسی جعبه تقسیم برق
 • شستشوی بدنه کولر
 • کنترل پمپ آب و سیستم انتقال آب به پوشال ها
 • بررسی و روغن کاری دینام
 • تنظیم شناور
 • روغن کاری یاتاقان
 • تعویض یا رسوب زدایی پوشال
 • تنظیم تسمه و در صورت لزوم تعویض آن
 • بررسی فن پروانه

 

اگر فکر می کنید برای سرویس موارد بالا مهارت یا تخصصی ندارید بهتر است با یک سرویسکار کولر تماس گرفته تا این کار را برای شما انجام دهد و زمان سرویس کولر شما در فصل مناسبی انجام گردد.

چرا باید هرسال پوشال کولر را تعویض کرد؟

کولر آبی برای اینکه رطوبتی را که نیاز دارد فراهم کند نیاز به پوشال مرطوب دارد. پوشال های مرطوب به محلی برای جمع شدن باکتری ها تبدیل می شوند که برای همه مخصوصا بیماران تنفسی مشکل ایجاد می کند.

سرویسکاران کولر توصیه می کنند  که در سال یکبار پوشال ها را قبل از شروع فصل گرما تعویض کنید تا محلی برای رشد میکروب ها و باکتری ها نشود.

بیشتر اوقات صدای زیاد کولر باعث آزار می شود و تشخیص اینکه دلیل این صدا چیست برای افراد عادی مشکل است. به همین دلیل در برخی موارد سرویس و یا تشخیص عیب توسط یک متخصص نیاز است. در پایان باید این نکته را بگوییم که حتما قبل از شروع به سرویس این وسیله تهویه هوا اتصالات برق را قطع کنید، برای اطمینان بیشتر می توانید کولر را با فازمتر امتحان کنید تا با خیال راحت سرویس کولر آبی را انجام دهید.

در صورتی که در زمان سرویس این وسیله خود نیاز به خرید لوازم و قطعات کولر آبی بود حتما در سایت تاسیساتی برای خرید آنلاین لوازم کولر مراجعه کرده و خرید خود را انجام دهید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *