کولر آبی, مقالات

چگونه تسمه کولر آبی را تعویض کنیم؟

تعویض تسمه کولر

وقتی فصل گرما آغاز می شود همه ی ما به دنبال راه انداختن کولرهای خانه هستیم، چون که هیچکس تحمل گرمای تابستان را ندارد. حال فکر کنید روزهای گرم وقتی کولر را روشن می کنیم با مشکل مواجه می شویم یا خراب است یا باد گرم می زند و دلایل دیگر. به همین دلیل بهتر است سرویس کولر به ویژه تعویض تسمه کولر را قبل از شروع روزهای گرم انجام دهیم.

باتوجه به اینکه تسمه کولر از اصلی ترین قطعات این دستگاه می باشد، بهتر است قبل از هرچیز از اسلم بودن و دست استفاده شدن آن اطمینان حاصل کنیم. سعی کنید در زمان مناسب تعویض تسمه را انجام دهید زیرا با قسمت های دیگر کولر آسیب می زند و مطمئنا هزینه ی زیادی برایتان خواهد داشت.

برای خرید تسمه کولر کلیک کنید.

تسمه کولر آبی چطور کار می کند؟

این قطعه بسیار کوچک که قیمت زیادی هم ندارد واسطه ی بین موتور و پروانه است. بدین شکل که یک طرف آن روی پولی کوچک و طرف دیگر آن روی پولی یا فولی بزرگ پروانه قرار می گیرد. این باعث می شود نیروی حرکتی که تولید شده است از طریق تسمه به پروانه در موتور منتقل شود.

باتوجه به اینکه تسمه کولر جزء قطعات مکانیکی محسوب می شود در صورت هرگونه خرابی باعث تولید باد گرم می گردد. البته گاهی اوقات صدای گوش خراشی هم از کولر می آید که دلیل آن تعویض نکردن تسمه کولر یا تنظیم نکردن آن می باشد. تعویض کولر باید به موقع انجام گردد در غیر اینصورت عملکرد این وسیله را کاهش می دهد.

چه زمانی برای تعویض تسمه کولر مناسب است؟

حتما در زمان سرویس کولر تسمه ان را چک کنید هرگونه پارگی و خوردگی در آن دیده شد حتما زمان تعویض تسمه کولر می باشد. ولی این راه هم بدانید بعضی اوقات تسمه کولر شل یا سفت می باشد که در ادامه برایتان توضیح خواهیم داد که با چه مشکلاتی روبرو می شوید.

چه نکاتی را در زمان تعویض تسمه کولر رعایت کنیم؟

تعویض تسمه کولر از زمان سرویس تا زمان خرید و راه اندازی را شامل می شود. پس باید توجه کنید که در زمان خرید هم تسمه مناسب با کولر خود را انتخاب کنید تا در روند عملکرد دستگاه مشکلی پیش نیاید.

  • در زمان خرید به سایز تسمه کولر توجه کنید. سایز تسمه باید متناسب با قدرت و توان موتور کولر شما باشد. برای مثال تسمه سایز A58 برای کولرهای 4000 یا 4500 مناسب می باشد. اگر نمی دانید چه سایزی برای تسمه کولر شما مناسب است بهتر اس تسمه قبلی را ببینید زیرا سایز روی تسمه حک شده است.
  • حتما توجه داشته باشید که سایز بزرگ نباشد در اینصورت موتور کولر هرز می چرخد.
  • در زمان تعویض تسمه کولر باید سایز آن کوچک نباشد در غیر اینصورت موتور داغ شده و فشار زیادی به آن وارد می گردد که احتمال آسیب به قطعات دیگر وجود دارد.

نحوه تعویض تسمه کولر آبی

در صورتی که متوجه شدید نیاز است تسمه کولر شما تعویض گردد، ابتدا کولر را خاموش کنید، درهای کولر را باز کنید و در یک جای دیگر بگذارید.

در مرحله بعد پیچ های زیر موتور را باز کنید.

موتور را در ریل خود جابه جا کرده و تسمه را از دور فولی یا پولی در آورده و تسمه را باز کنید.

بعد از نصب تسمه برروی فولی ، پیچ های موتور را محکم نمایید.

 

چطور تشخیص دهیم رگلاژ تسمه انجام شده است؟

برای تشخیص رگلاژ در زمان تعویض تسمه کولر چند راه وجود دارد که برای شما آورده ایم:

  • زمانی که کولر آبی را خاموش کرده اید اگر پروانه و تسمه سریع از حرکت نایستند و 5 یا 6 دور بچرخند یعنی تسمه درست تنظیم شده است. این زمان بهترین وقت برای تشخیص رگلاژ تسمه است.
  • راه دوم برای تشخیص این است که دو طرف تسمه را از سمت موتور به اندازه دو انگشت به یکدیگر نزدیک کنید اگر فاصله آنها یک انگشت باشد تنظیم تسمه به درستی انجام شده است.

 

چگونه مطمعن شویم تسمه کولر درست تنظیم شده است؟

بعد ازینکه شما تسمه کولر را تعویض کردید نیاز به تنظیم هم دارید. این مرحله بسیار مهم است زیرا اگر به درستی انجام نشود امکان دارد با آسیب به موتور کولر برای شما گران تمام شود. شما می توانید با عقب و جلو بردن موتور در ریل آن سفتی و شلی تسمه را تنظیم کنید.

 

تمام مراحل تعویض تسمه کولر آبی را در این مقاله برای شما گفتیم و امیدواریم توانسته باشیم در سرویس کولر شما راهنمایی مفیدی کرده باشیم. در طی این مراحل نکاتی را باید حتماً رعایت کنید.

  • یکی از مهم‌ترین نکات، خرید تسمه مناسب می‌باشد.
  • پس از تعویض تسمه، حتماً آن را رگلاژ کنید تا بیش از حد شل یا سفت نباشد.
  • قبل از راه‌اندازی کولر و روشن کردن آن، درب‌های کولر را سر جای خود قرار دهید.
  • دقت کنید هنگام تعویض تسمه، حتماً برق کولر‌را قطع کنید.

 

این روزها با توجه به ترافیک ای سنگین و کمبود وقت همه ی مردم گرایش به خریدهای آنلاین دارند این خریدها مزایای زیادی هم به دنبال خواهد داشت و مهمترین آن مطالعه کامل و دقیق توضیحات و ویژگی های محصول بدون فوت وقت و عجله. این باعث می شود شما خرید بهتری داشته باشید. تاسیساتی یک فروشگاه آنلاین لوازم و قطعات کولر می باشد که می تواند در کوتاه ترین زمان ممکن محصولات مورد نظر را به دست شما برساند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *